Na początku musimy przemyśleć jaki odcień światła ma być w danym wnętrzu. Pokrótce opiszę kilka gatunków żarówek/lamp. Aby mieć lepszy pogląd na poniższe opisy, zapraszam na stronę Wikipedii na temat temperatury barwowej.
Klasyczna żarówka (próżniowa) - każdy ją zna, rozświetla się za pomocą nagrzanego włókna wolframowego. Daje ciepłe przyjemne światło (2500–3000 K)
Żarówka energooszczędna (kompaktowa lampa fluorescencyjna) - ostatnio bardzo popularne źródło światła, dają dużą swobodę w wyborze barwy (2500 - 6000 K) Dużym plusem jest niski pobór energii
Lampa halogenowa - generują dużo światła (są bardzo jasne) przeważnie w temperaturze ~3200 K - stosunkowo ciepłe. Pobierają nieco mniej prądu niż zwykłe żarówki, niestety bardzo się nagrzewają.
Diody LED - najbardziej energooszczędne z wszystkich podanych przykładów, niezwykle wydaje - odporne praktycznie na wszystkie możliwe uszkodzenia, temperatura barwowa w zakresie 3300 - 5300 K - jednak dają dużą swobodę w wyborze kolorów samej diody. Dużym minusem jest nieprzyjemny rodzaj światła, podobno niezdrowy dla oka - szczególnie dla dzieci, i wysoka cena. Rozwiązanie raczej do pomieszczeń w których nie spędzamy dużo czasu.
Przedstawiłem cztery, najbardziej popularne we wnętrzach rodzaje lamp. Kolejnym krokiem jest dopasowanie odpowiedniej barwy do funkcji i kolorystyki wnętrza. Ciemne, lub beżowe wnętrza świetnie przyjmują zwykłe żarówkowe światło. Szczególnie ciekawe efekty daje delikatne przyciemnienie. Jeśli w pomieszczeniu będziemy dużo czytać, czy pracować - najlepszym rozwiązaniem będzie żarówka energooszczędna. Przy bardziej nowoczesnych wnętrzach możemy poeksperymentować z halogenami, czy diodami LED. Wyższe temperatury barwy, mogą dać ciekawy efekt w połączeniu z fioletami, czy odcieniami niebieskiego.
Najważniejszą rzeczą jest jednak odpowiedni dobór modeli lamp, czy kloszy. Oczywiście wcześniej trzeba się upewnić, czy są na żarówki jakie sobie upatrzyliśmy.
Lampy wiszące:
Górne światło to standard, pasujący do wszystkich wnętrz, pozostaje tylko kwestia doboru odpowiedniego modelu.
Model: Acento plafon - Żródło: www.lampylampy.pl

Model: Acrylic - źródło www.lamylampy.pl
Lampki:
Rozwiązanie nie tylko na biurka, w sieci dostępny jest szeroki wybór lampek które wzbogacą nasze wnętrze stojąc na komodzie, czy na nakastliku. Klosze niektórych lamp zaserwują nam niezwykłe efekty świetlne.
Model Arianna - źródło www.lampylampy.pl

Model Bedside Gun - www.lafaktoria.pl
Lampy Stojące:
Wygodnym rozwiązaniem są lampy stojące, nie potrzebują żadnych podstawek, aby świetnie się prezentować.

Aranżacja Kanapy Zuzia - Źródło: www.Meble-Bogart.pl

Aranżacja Narożnika Ewelina - Źródło: www.Meble-Bogart.pl
Kinkiety:
W niektórych wnętrzach świetnie sprawdza się oświetlenie boczne, mocowane bezpośrednio do ścian.
Model Corallo Kinkiet - Źródło www.lafaktoria.pl

Model Diva Gold - Źródło www.lafaktoria.pl
Lampy stojące mogą być dobrym rozwiązaniem.
OdpowiedzUsuńcałe oświetlenie do domu zamawiałem w internecie polecam zobaczyć zarówno artykuly http://www.kreocen.pl/kreowskaz/2014/styczen.html?page=48 jaki i ofertę http://www.kreocen.pl/kreowskaz/2014/styczen.html?page=52 mają bardzo duży i różnorodny wybór produktów, każdy znajdzie coś dla siebie, zamówienie dostałem w ciągu kilka dni całe i dobrze zabezpieczone - co ma znaczenie
OdpowiedzUsuńDobór oświetlenia to nie taka prosta sprawa. Należy poważnie się zastanowić zanim kupimy lampy, gdyż z reguły jest to zakup na lata i lepiej, żeby był przemyślany. Warto zaufać fachowcom od oświetlenia. Pomogą, doradzą odpowiednia lampy do domu czy ogrodu. Do wyboru jest wiele styli - nowoczesne, klasyczne, industrialne, skandynawskie itd... Powodzenia!
OdpowiedzUsuń