piątek, 9 sierpnia 2013

PRZYJAZNE BIURO - JAK JE ZAPROJEKTOWAĆ?


Ergonomiczne i funkcjonalne zaprojektowanie stanowiska pracy biurowej wymaga od nas odpowiedniego doboru mebli, wyposażenia, a w następnej kolejności właściwego ich ustawienia. Zapewni to pracownikom komfort pracy i zwiększy ich wydajność. Wpłynie również na zbudowanie korzystnego wizerunku firmy.

Jest wiele aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę projektując swoje przyszłe biuro. Już sama sprawa oświetlenia jest tematem szerokim i nadaję się na osobny post. Wiele przydatnych i obszernych artykułów możemy znaleźć w sieci. My zaś krótko postaramy się napisać o najważniejszych rzeczach.

Po pierwsze biurko.
Powinno być wyposażone w funkcję regulacji wysokości (zalecana 64 - 84 cm) oraz jeśli w danym biurze jest to konieczne - regulację jego nachylenia. Możliwość ta sprawdzi się np. w biurach projektowych czy architektonicznych.





Po drugie fotel.
Regulacja to tutaj podstawa. Najlepsze są fotele obrotowe z możliwością regulacji wysokości siedziska ( 40 - 50 cm) i kąta oparcia (30 stopni), powinien posiadać podłokietniki i kółka. Fotele i krzesła biurowe muszą być stabilne, niedopuszczalne jest występowanie w nich luzów montażowych, nie powinny się też zacinać w żadnym położeniu.

Obecnie już prawie wszystkie meble przeznaczone do biura wyposażone są w możliwość regulacji, niestety wiele z nas o tym zapomina lub robi to w niewłaściwy sposób. Pamiętajmy -najpierw regulujmy wysokość fotela, a później biurka. Praca będzie wówczas dla nas przyjemniejsza i nie będziemy odczuwać dyskomfortu.





Po trzecie monitor i klawiatura.
Monitor ustawić powinniśmy nieco poniżej linii wzroku, tak aby wzrok skierowany był mniej więcej 20 - 50 stopni w dół. Górna krawędź monitora nie powinna znajdować się powyżej oczu pracownika. Klawiaturę natomiast ustawiamy na blacie stołu min. 10 cm od jego krawędzi. Zaznaczyć tu też należy, że człowiek ma największą zręczność przy opuszczonych łokciach i rękach zgiętych pod kątem prostym.

Po czwarte kolorystyka.
Miejsce pracy biurowej powinno być utrzymane w jasnych, ciepłych kolorach o małym nasyceniu barw: jasnej matowej zieleni, beżowym, bieli. Wystrzegać powinniśmy się zaś malowania ścian na granaty, brązy, ciemne zielenie czy fiolety. Są to kolory przytłaczające, które wywołują u nas uczucie zimna i smutku. Również kolory jaskrawe, intensywnie nasycone i ostre nie powinny być kolorami dominującymi w biurze. Wywoływać będą one u nas niepokój i odwrócą uwagę od spraw, na których się skoncentrujemy.

Po piąte oświetlenie.
Naturalne, rozproszone światło dzienne to idealne oświetlenie dla biura. W takim pomieszczeniu pracownicy czuć będą się pewniej, będą ożywieni i chętni do działania. W porach kiedy światła tego będzie za mało należy oczywiście skorzystać ze światła sztucznego - ogólnego oraz miejscowego.

Świetlówki o dużym współczynniku oddawania barw sprawdzą się dobrze w roli oświetlenia głównego. Wydzielają one światło o charakterystyce i widmie bardzo zbliżonym do naturalnego światła dziennego.

Oświetlenie miejscowe polecane jest zwłaszcza przy wykonywaniu precyzyjnych czynności. Warto w tym przypadku wybrać lampkę nabiurkową z żarówką halogenową, która wytwarza jasne światło o ciepłej, miłej barwie.

Po szóste rośliny.
Nic tak dobrze nie wpływa na poprawę samopoczucia pracowników oraz wyglądu biura, jak rośliny. W procesie fotosyntezy oczyszczają one powietrze, które to z kolei korzystnie wpływa na zdolności percepcyjne i koncentrację pracowników. Sprawdzą się one głównie w pomieszczeniach klimatyzowanych.


Inwestycja w solidne i funkcjonalne meble biurowe na pewno przyniesie wymierne rezultaty. Zwiększy wydajność pracowników, poprawi ich samopoczucie, wpłynie korzystnie na wizerunek firmy, a co najważniejsze za  parę lat "Pani Zosia" nie będzie skarżyła się na problemy z kręgosłupem, a "Pan Zbyszek" na pogarszający się wzrok.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz